35ZLG470MEFCG412.5X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 35ZLG470MEFCG412.5X16
Description: CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLG
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 470µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.21A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2A @ 100kHz