35USG12000MEFCSN25X40
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 35USG12000MEFCSN25X40
Description: CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series USG
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 12000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.51A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.187A @ 100kHz