| Manufacturers: | Rubycon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors |
| Data Sheet: | 35PZA56M8X10 |
| Description: | CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rubycon |
| Product Category | Aluminum - Polymer Capacitors |
| Type | Polymer |
| Series | PZA |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56µF |
| Part Status | Last Time Buy |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 35V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 95mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9A @ 100kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 29mOhm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.82 | $2.76 | $2.71 |