350MXC100MEFC22X25
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 350MXC100MEFC22X25
Description: CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series MXC
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 350V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 690mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 966mA @ 10kHz