25ZLH820MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 25ZLH820MEFC10X20
Description: CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLH
Ratings -
Impedance 20 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 820µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.176A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.96A @ 100kHz