25YXJ4700MGC16X31.5
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 25YXJ4700MGC16X31.5
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series YXJ
Ratings -
Impedance 19 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 4700µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.76A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45A @ 100kHz