25PX680MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 25PX680MEFC10X12.5
Description: CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series PX
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 680µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 630mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 756mA @ 10kHz