250BXA47M12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 250BXA47M12.5X25
Description: CAP ALUM RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series BXA
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 250V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 360mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 720mA @ 100kHz