16ZLH680MEFCT78X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 16ZLH680MEFCT78X16
Description: CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLH
Ratings -
Impedance 45 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 680µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 687.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25A @ 100kHz