16JKV47M6.3X5.5
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 16JKV47M6.3X5.5
Description: CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series JKV
Ratings -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 47µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 56mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 84mA @ 10kHz