10MS7220MEFC8X7
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 10MS7220MEFC8X7
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series MS7
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 220µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 198mA @ 10kHz