USR2C-30KB8
Manufacturers: Riedon
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: USR2C-30KB8
Description: RES 30K OHM 6W 0.1% TO220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Riedon
Series USR
Features -
Packaging Tube
Tolerance ±0.1%
Resistance 30 kOhms
Composition Metal Foil
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 6W
Package / Case TO-220-2
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220
Temperature Coefficient ±3ppm/°C