S5-100RF2
Manufacturers: Riedon
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: S5-100RF2
Description: RES SMD 100 OHM 1% 4W 8230
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Riedon
Series S
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±1%
Resistance 100 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case 8230 J-Lead
Size / Dimension 0.819" L x 0.296" W (20.80mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±20ppm/°C