S2-0R047F8
Manufacturers: Riedon
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: S2-0R047F8
Description: RES 0.047 OHM 1% 1W 2615
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Riedon
Series S
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 47 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2615 J-Lead
Size / Dimension 0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C