| Manufacturers: | Riedon |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | HVC0805H-330MK8 |
| Description: | RES SMD 330M OHM 10% 1/8W 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Riedon |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | HVC |
| Features | High Voltage, Non-Magnetic |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 330 MOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 300°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.53 | $4.44 | $4.35 |