FPS2B-0R3F1
Manufacturers: Riedon
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: FPS2B-0R3F1
Description: RES 0.3 OHM 1% 1.5W D2PAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Riedon
Series FPS
Features Current Sense, Non-Inductive
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±1%
Resistance 300 mOhms
Composition Metal Foil
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Size / Dimension 0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package D²PAK
Temperature Coefficient ±50ppm/°C