| Manufacturers: | Richtek USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Battery Chargers |
| Data Sheet: | RT9503AGQW |
| Description: | IC BATT CHRGR LIION 1CELL 16WQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Battery Chargers |
| Series | - |
| Interface | USB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Cells | 1 |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Charge Current - Max | 1A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Programmable Features | Timer |
| Voltage - Supply (Max) | 12V |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |