| Manufacturers: | Richtek USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | RT2517AGQV |
| Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8ALDFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VQFN Exposed Pad |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 5.7V |
| Supplier Device Package | 8-AL-DFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 400µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.19 | $1.17 | $1.14 |