| Manufacturers: | Richtek USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Data Sheet: | RT1720GF |
| Description: | IC HOT SWAP CTRLR 60V 10MSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Type | Hot Swap Controller |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Feature Pins | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 2.3mA |
| Voltage - Supply | 5V ~ 80V |
| Internal Switch(s) | No |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, OVP |
| Current - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |