| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Data Acquisition - Digital Potentiometers |
| Data Sheet: | X9319WS8Z |
| Description: | IC DGTL POT 10KOHM 100TAP 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Data Acquisition - Digital Potentiometers |
| Taper | Linear |
| Series | XDCP™ |
| Features | - |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Part Status | Last Time Buy |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Taps | 100 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | X9319 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 40 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.65 | $2.60 | $2.55 |