| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | ISL9000IRMMZ |
| Description: | IC REG LINEAR 3V/3V 10DFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Base Part Number | ISL9000 |
| Control Features | Enable, Power On Reset |
| Current - Output | 300mA, 300mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.325V @ 300mA, 0.325V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 52µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 32µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V, 3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.55 | $1.52 | $1.49 |