| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | ISL8272MAIRZ |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.6-5V 50A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module, Digital |
| Series | ISL8272M |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 58-HDA Module |
| Size / Dimension | 0.91" L x 0.71" W x 0.30" H (23.0mm x 18.0mm x 7.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 50A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $53.44 | $52.37 | $51.32 |