| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Data Sheet: | ISL8105BEVAL2Z |
| Description: | EVALUATION BOARD FOR ISL8105B |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Series | - |
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Not For New Designs |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Voltage - Input | 9.6V ~ 14.4V |
| Current - Output | 15A |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 1.8V |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Regulator Topology | Buck |
| Utilized IC / Part | ISL8105B |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $111.25 | $109.03 | $106.84 |