| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators |
| Data Sheet: | ISL80101EVAL2Z |
| Description: | EVAL BOARD FOR ISL80101 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators |
| Series | - |
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Regulator Type | Positive Adjustable |
| Channels per IC | 1 - Single |
| Voltage - Input | 2.2V ~ 6V |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Output | 0.8V ~ 5V |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | ISL80101 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $25.00 | $24.50 | $24.01 |