| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Gate Drivers |
| Data Sheet: | ISL6609IRZ |
| Description: | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Gate Drivers |
| Series | - |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Non-Inverting |
| Part Status | Active |
| Channel Type | Synchronous |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | ISL6609 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Drivers | 2 |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ) | 8ns, 8ns |
| Supplier Device Package | 8-QFN (3x3) |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V, 2V |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 36V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | -, 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.21 | $2.17 | $2.12 |