| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Data Sheet: | ISL6271AEVAL1 |
| Description: | EVALUATION BOARD FOR ISL6271A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Series | - |
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down with LDO |
| Voltage - Input | 2.76V ~ 5.5V |
| Current - Output | 800mA, 50mA, 40mA |
| Outputs and Type | 3, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 0.85 ~ 1.6V, 1.1V, 1.3V |
| Supplied Contents | Board(s), Cable(s) |
| Regulator Topology | Buck |
| Utilized IC / Part | ISL6271A |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $195.31 | $191.40 | $187.58 |