| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Data Sheet: | ISL6172DRZA |
| Description: | IC CTRLR HOT SWAP DUAL LV 28-QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Type | Hot Swap Controller |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Feature Pins | CT1, CT2, /EN1, /EN2, /FLT1, /FLT2, OCREF, /PG1, /PG2, (/RTR,LTCH), SS1, SS2, UV1, UV2, VS1, VS2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | ISL6172 |
| Current - Supply | 5mA |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 3.63V |
| Internal Switch(s) | No |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Programmable Features | Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault |
| Current - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 28-QFN (5x5) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |