| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - Op Amps |
| Data Sheet: | ISL28214SOICEVAL2Z |
| Description: | EVALUATION BOARD FOR ISL28214 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Evaluation Boards - Op Amps |
| Series | - |
| Slew Rate | 2.5V/µs |
| Board Type | Fully Populated |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Part Status | Active |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Channels per IC | 2 - Dual |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | ISL28214 |
| Current - Output / Channel | 31mA |
| Current - Supply (Main IC) | 300µA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.4V ~ 5.5V, ±1.2V ~ 2.75V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $76.25 | $74.73 | $73.23 |