| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Data Sheet: | ICM7228CIBI |
| Description: | IC LED DISPLAY DRVR 8DGT 28-SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Display Drivers |
| Series | - |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | LED |
| Configuration | 7 Segment |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Part Number | ICM7228 |
| Current - Supply | 200µA |
| Voltage - Supply | 4V ~ 6V |
| Digits or Characters | 8 Digits |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |