| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Gate Drivers |
| Data Sheet: | HIP2106AIRZ |
| Description: | SYNCH RECT BUCK MOSFET |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Gate Drivers |
| Series | - |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Packaging | Tube |
| Input Type | - |
| Part Status | Active |
| Channel Type | Synchronous |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Drivers | 2 |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1.3V, 1.9V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | -, 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.38 | $0.37 | $0.36 |