| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Data Sheet: | HFA3102BZ |
| Description: | RF TRANS 6 NPN 12V 10GHZ 14SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Gain | 12.4dB ~ 17.5dB |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 250mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Transistor Type | 6 NPN |
| Base Part Number | HFA3102 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 10GHz |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.8dB ~ 2.1dB @ 500MHz ~ 1GHz |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |