| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | ST-PS-024-05 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 120W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | Sixnet Automation |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, IP20 |
| Approvals | CB, CE, cULus, TUVgs |
| Efficiency | 84% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 120W |
| Voltage - Input | 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.49" L x 2.58" W x 4.93" H (114.0mm x 65.5mm x 125.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |