| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | Proximity Sensors |
| Data Sheet: | PSAC0000 |
| Description: | SENSOR PROX IND 1.5MM CYL 10' CB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | Proximity Sensors |
| Series | - |
| Indicator | LED |
| Shielding | Shielded |
| Output Type | NPN-NO, 3-Wire |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Inductive |
| Package / Case | Cylinder |
| Material - Body | Stainless Steel |
| Sensing Distance | 0.059" (1.5mm) |
| Voltage - Supply | 12V |
| Termination Style | Cable Leads |
| Ingress Protection | - |
| Response Frequency | - |
| Operating Temperature | -18°C ~ 60°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $179.81 | $176.21 | $172.69 |