| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | NTPS-48-5 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 120W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | N-TRON® |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Approvals | CB, CE, cURus |
| Efficiency | 91.6% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 120W |
| Voltage - Input | 100 ~ 120 VAC, 220 ~ 240 VAC |
| Size / Dimension | 4.73" L x 2.38" W x 4.90" H (120.3mm x 60.3mm x 124.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $518.97 | $508.59 | $498.42 |