| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | Panel Meters |
| Data Sheet: | EPAX0500 |
| Description: | DISP OPTION CARD DEPND LED PNLMT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | Panel Meters |
| Type | Display |
| Series | - |
| Weight | 5 lbs (2.3 kg) |
| Features | Option Cards Available |
| Output Type | Option Cards Available |
| Part Status | Active |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | Option Card Dependent |
| Voltage - Supply | 85 ~ 250VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Temperature | Option Card Dependent |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 604.30mm x 158.20mm |
| Display Characters - Height | 4.000" (101.00mm) |
| Number of Characters Per Row | 5 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $705.96 | $691.84 | $678.00 |