| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | EB-PS-4824-13 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 24V 12W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | EB-PS (13W) |
| Approvals | CE, cULus, GOST |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 85% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | - |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 12W |
| Size / Dimension | 3.26" L x 1.00" W x 4.20" H (82.8mm x 25.4mm x 106.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 56V |
| Voltage - Input (Min) | 45V |
| Current - Output (Max) | 540mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |