| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | Current Sensors |
| Data Sheet: | CTL0052S |
| Description: | SENSOR CURRENT XFMR 2A, 5A AC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | Current Sensors |
| Output | Ratiometric, 4mA ~ 20mA |
| Series | CTL |
| Accuracy | ±0.5% |
| Frequency | 20Hz ~ 100Hz |
| Linearity | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | - |
| Sensor Type | Transformer w/Conditioning |
| Polarization | Bidirectional |
| For Measuring | AC |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Response Time | 300ms |
| Package / Case | Module, Single Pass Through |
| Voltage - Supply | 24V |
| Current - Sensing | 2A, 5A (Selectable) |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Current - Supply (Max) | 40mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $392.55 | $384.70 | $377.01 |