| Manufacturers: | Red Lion Controls |
|---|---|
| Product Category: | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Data Sheet: | APLPT410 |
| Description: | COUNTER LED 4 CHAR 230V PANEL MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Product Category | Panel Meters - Counters, Hour Meters |
| Type | Process Timer |
| Reset | - |
| Series | Apollo |
| Weight | 1.5 lbs (680.4 g) |
| Count Rate | 10kHz |
| Input Type | No Voltage |
| Output Type | - |
| Part Status | Obsolete |
| Time Format | 9999 |
| Display Type | LED - Red Characters |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Mode | Up |
| Voltage - Supply | 230VAC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Display Characters - Height | 0.560" (14.20mm) |
| Number of Characters Per Row | 4 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |