| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Arrays |
| Data Sheet: | UMZ18NT106 |
| Description: | DIODE ZENER ARRAY 18V 200MW UMD3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Zener - Arrays |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | - |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 200mW |
| Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Base Part Number | UMZ18 |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | UMD3 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 13V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.09 | $0.09 | $0.09 |