| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| Data Sheet: | RPI-0352E |
| Description: | SENSOR OPT SLOT PHOTOTRANS MODUL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| Type | - |
| Series | * |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | 10µs |
| Package / Case | Module, Slotted |
| Sensing Method | Transmissive |
| Sensing Distance | 3mm |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 920µA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 10mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.41 | $0.40 | $0.39 |