| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - RF |
| Data Sheet: | RN142STE61 |
| Description: | RF DIODE PIN 60V 150MW EMD2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - RF |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | PIN - Single |
| Part Status | Active |
| Current - Max | 100mA |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 |
| Base Part Number | RN142STE61 |
| Resistance @ If, F | 2Ohm @ 10mA, 100MHz |
| Capacitance @ Vr, F | 0.45pF @ 1V, 1MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max) | 150mW |
| Supplier Device Package | EMD2 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 60V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |