| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | RFUS20NS4STL |
| Description: | DIODE GEN PURP 430V 20A LPDS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Base Part Number | RFUS20NS4S |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | LPDS |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 430V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |