| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | RB441Q-40T-72 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA DO34 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 10V, 1MHz |
| Supplier Device Package | MSD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 40V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 100mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |