| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | QH8KA2TCR |
| Description: | 30V NCH NCH POWER MOSFET |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Power - Max | 2.4W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD, Flat Lead |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 1mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 73mOhm @ 4.5A, 10V |
| Supplier Device Package | TSMT8 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 3nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 125pf @ 15V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |