| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | PTZTE2533A |
| Description: | DIODE ZENER 33V 1W PMDS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±6% |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Power - Max | 1W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Base Part Number | PTZ33 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 18 Ohms |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | PMDS |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 25V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |