| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | LB-603MP |
| Description: | DISPLAY NUM 14.3MM 3DIGIT GRN CC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Green |
| Series | LB-603 FP |
| Packaging | Bulk |
| Common Pin | Common Cathode |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | 7-Segment |
| Current - Test | 10mA |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.30mm) |
| Size / Dimension | 0.709" H x 1.476" W x 0.315" D (18.00mm x 37.50mm x 8.00mm) |
| Wavelength - Peak | 563nm |
| Millicandela Rating | 25mcd |
| Number of Characters | 3 |
| Power Dissipation (Max) | 1.44W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |