| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | DA227TL |
| Description: | DIODE ARRAY GP 80V 100MA UMD4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-82A, SOT-343 |
| Base Part Number | DA227 |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Supplier Device Package | UMD4 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 70V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.14 | $0.14 | $0.13 |