| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | BP5275-25 |
| Description: | DC DC CONVERTER 2.5V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | BP5275 |
| Features | SCP |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Not For New Designs |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 3-SIP |
| Base Part Number | BP5275 |
| Size / Dimension | 0.54" L x 0.20" W x 0.91" H (13.8mm x 5.2mm x 23.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 2.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.38 | $4.29 | $4.21 |