| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Temperature Sensors - Thermostats - Solid State |
| Data Sheet: | BDJ0901HFV-TR |
| Description: | THERMOSTAT 90DEGC ACT HI HVSOF5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Temperature Sensors - Thermostats - Solid State |
| Output | Active High |
| Series | - |
| Accuracy | ±2.5°C |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Open Drain |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-665 |
| Output Function | OverTemp, VTemp |
| Current - Supply | 7.5µA |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C |
| Selectable Hysteresis | No |
| Switching Temperature | 90°C |
| Current - Output (Max) | 5mA |
| Supplier Device Package | HVSOF5 |
| Trip Temperature Threshold | Hot |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |