| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | BD9718G-TR |
| Description: | IC REG BUCK -5V SMP5C2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Base Part Number | BD9718 |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Frequency - Switching | 900kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | - |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SMP5C2 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.02 | $1.98 | $1.94 |